Державний обліковий номер: 0214U005780
Терміни виконання: 05.2012–12.2013
Індекс УДК: 902.2
Науковий керівник: Залізняк Леонід Львович – завідувач відділу археології кам’яного віку Інституту археології НАНУ, д-р іст. наук, проф.
Виконавці – працівники ДНЦЗКСТК:
Переверзєв Сергій Віталійович – завідувач сектору археології та пам’яткознавства;
Хоптинець Іван Миколайович – ст. наук. співроб. сектору археології та пам’яткознавства.
РЕФЕРАТ
Звіт про НДР: 187 с., 28 рис., 15 фото, 20 карт, 5 схем, 11 таблиць, 2 додатки.
АРХЕОЛОГІЧНА СПАДЩИНА, АРХЕОЛОГІЧНІ РОЗВІДКИ, ГОРОДИЩЕ НОБЕЛЬ, ФІНАЛЬНИЙ ПАЛЕОЛІТ, МЕЗОЛІТ, НЕОЛІТ, ДОБА БРОНЗИ, РАННІЙ ЗАЛІЗНИЙ ВІК, КИЇВСЬКА РУСЬ, СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ
Об’єкт дослідження – пам’ятки археології в околицях с. Нобель Зарічненського району Рівненської області.
Мета науково-дослідної роботи – проведення археологічних розвідок, фіксація та збереження пам’яток археологічної спадщини, що знаходяться поблизу оз. Нобель та в його околицях (Зарічненський р-н Рівненської обл.), наукове опрацювання й інвентаризація рухомих пам’яток археології, комплектування музейного фонду археологічними предметами музейного значення.
Методи дослідження: збір підйомного матеріалу, археологічні розкопки, графічна та фотофіксація, спеціальні археологічні методи фіксації й датування пам’яток (стратиграфічний, типологічно-порівняльний, технологічний), аналітичний опис, наукове опрацювання виявлених рухомих пам’яток археології та складання інвентарних карток.
У період з 22.05.2012 р. по 05.06.2012 р. сектор археології та пам’яткознавства Державного наукового центру захисту культурної спадщини від техногенних катастроф за участю фахівців ІА НАН України провів комплексні археологічні розвідки в с. Нобель Зарічненського р-ну Рівненської обл. та в його околицях, а також навколо оз. Нобель та Омит в околицях сс. Морочне, Млин, Дідівка, Сенчиці, Омит, хутора Люботинь та на о-ві Переволоки (Татарка). Під час розвідок було досліджено місце розташування літописного городища Нобель та місце можливого розташування його подолу. Загалом експедицією було обстежено 21 відому пам’ятку археології з метою перевірки їх стану та уточнення меж. Відкрито 21 пам’ятку археології. Проведено картографування пам’яток за допомогою GPS-навігатора. Закладено 31 шурф, зібрано близько 15 тис. артефактів. Виконано науковий інвентарний опис знахідок.
Отримані результати НДР будуть використані при створенні Музею-архіву народної культури Українського Полісся.