Державний обліковий номер: 0221U104979
Терміни виконання: 03.2018 –12.2020
Індекс УДК: 902, 904(477.41)

Науковий керівник: Переверзєв Сергій Віталійович – завідувач сектору археології та пам’яткознавства ДНЦЗКСТК.

Виконавці – працівники ДНЦЗКСТК:
Курзенков Максим Сергійович – наук. співроб. сектору археології та пам’яткознавства;
Курзенкова Алла Олександрівна – наук. співроб. сектору археології та пам’яткознавства;
Переверзєв Сергій Віталійович – завідувач сектору археології та пам’яткознавства;
Хоптинець Іван Миколайович – ст. наук. співроб. сектору археології та пам’яткознавства.

РЕФЕРАТ

Звіт про НДР: 361 с.,79 рис., 196 фото, 2 додатки, 9 таблиць, 12 джерел.

АРХЕОЛОГІЧНІ РОЗВІДКИ, АРХЕОЛОГІЧНІ РОЗКОПКИ, АРХЕОЛОГІЧНИЙ ОБ’ЄКТ, ГОРОДИЩЕ ЛЕЛІВ, ГОРОДИЩЕ ЧОРНОБИЛЬ, КУЛЬТУРНИЙ ШАР, ШУРФ

Об’єкт дослідження – літописне городище Чорнобиль, його околиці та городище Лелів у 30-кілометровій зоні відчуження.
Мета науково-дослідної роботи – встановлення південно-західної межі городища літописного Чорнобиля та визначення конструкції фортифікаційних споруд і загального стану збереження городища Лелів.
Методи дослідження – археологічні розкопки та розвідки, графічна та фотофіксація виявлених рухомих пам’яток археології, аналітичний опис виявленого археологічного матеріалу, спеціальні археологічні методи фіксації та датування рухомих пам’яток, наукове опрацювання виявлених пам‘яток археології та складання інвентарних описів.
У 2018–2020 рр. сектором археології та пам’яткознавства проводилися археологічні дослідження літописного міста Чорнобиль, розвідувальні роботи по дослідженню околиць пам’ятки та розвідки на городищі Лелів. Було продовжено дослідження південно-західної частини городища Чорнобиль, виявлено Рів 2 та 9 ям XI–XIX ст.
З метою встановлення меж городища був закладений Розкоп 3 та Шурф 1. При відпрацюванні Розкопу 3 виявлено 11 ям ХІ–ХХ ст. та залишки печі. Виявлено слабо насичений шар XI–XIII ст. Шурф 1 містить знахідки XI–XX ст. Зафіксовано та відпрацьовано 11 ям ХІІ–XVI ст., в тому числі залишки давньоруського паркану. При обстеженні борової тераси на південь від городища в шурфі виявлено культурний шар ХІ–ХІІІ ст. та кераміку милоградського часу.
Під час обстеження південної околиці Чорнобиля на лівому березі протоки річки Уж – Річище знайдено поселення XV–XVI ст. Закладено 2 шурфи. В шурфі 1 виявлено потужний об’єкт.
На городищі Лелів закладено 6 розвідувальних шурфів. Виявлено знахідки милоградської культури та Київської Русі XI–XIII ст., зафіксовано 2 об’єкти.
Загалом під час польових досліджень 2018–2020 років знайдено 14327 артефактів.
Наукова новизна науково-дослідної роботи полягає в тому, що вперше започатковано повномасштабне археологічне дослідження городища літописного міста Чорнобиль та сусіднього з ним городища Лелів.

ДЕРЖАВНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР ЗАХИСТУ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ
ВІД ТЕХНОГЕННИХ КАТАСТРОФ
Адреса
03057, Україна,
місто Київ, 
просп. Перемоги, 56

Тел.:  (044) 501-44-59
Е-mail:dnczkstk@ukr.net